JAK WYGLĄDA BADANIE

Zawsze badanie i terapia wewnętrzna (przez pochwę lub przez odbyt) odbywa się po Twojej wcześniejszej zgodzie oraz wywiadzie i określeniu jej konieczności. Fizjoterapeuta podczas badania wewnętrznego ocenia jakość i kondycję tkanek dna miednicy oraz statykę narządów miednicy mniejszej.Badanie wykonywane jest w pozycji na plecach, ze zgiętymi nogami.

1. Na początku fizjoterapeuta sprawdza, jak wygląda wejście do pochwy, jakie jest ukrwienie skóry krocza, czy widnieją w jej okolicy jakieś blizny, otarcia, jakie jest czucie okolicy krocza.
2. Następnie pacjentka zostaje poproszona o wykonanie kaszlu i parcia. Te czynności pozwalają sprawdzić jak reagują mięśnie dna oraz narządy miednicy mniejszej na wzrost ciśnienia śródbrzusznego.
3. Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne. Fizjoterapeuta stosuje skalę PERFECT do oceny mięśni dna miednicy, dzięki której sprawdza napięcie tkanek, szybkość, siłę i wytrzymałość mięśni dna miednicy.

CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA

Na planowaną wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zabrać dokumentację medyczną: wyniki badań krwi, prześwietleń, USG, MRI, kartę przebiegu ciąży czy wypisy ze szpitala. Zaleca się również odstawienie preparatów przeciwbólowych, aby podczas diagnostyki fizjoterapeutycznej nie doszło do zamaskowania problemu i błędnego postawienia diagnozy. Koniecznie na wizytę należy zabrać dobre nastawienie.

CZY JAKOŚ NALEŻY SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto przed wizytą zadbać o higienę oraz ubrać się w wygodny strój. Do badania wewnętrznego można założyć dłuższą bluzkę lub sukienkę, ale wszystko jest kwestią Twojego komfortu. W gabinecie dostępne są jednorazowe spódniczki. Golenie miejsc intymnych nie jest koniecznością – to Ty masz się dobrze czuć.