Dlaczego blizna po cesarskim cięciu może dawać tak wiele nieprzyjemnych objawów?

Podczas cięcia cesarskiego przecięta zostaje skóra, tkanka podskórna, powięź oraz macica. Mięśnie brzucha są przesuwane. To co widoczne jest na zewnątrz to cienka blizna, ale urazy są również głębiej i to one powodują najwięcej problemów.

Następstwa źle gojacej, niemobilizowanej blizny to nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Może wywoływać ból i ciągnięcie w okolicy cięcia, ból kręgosłupa, ból głowy, nadmierne napięcie mięśni dna miednicy, ból podczas współżycia, dyskomfort podczas aktywności fizycznej czy zmianę postawy ciała.

Najlepiej zapobiegać problemom z blizną jak najwcześniej. Po operacji zaleca się:
  • szybką pionizację (po ok. 8 godzinach) -od początku warto chodzić prosto
  • po porodzie można wykonywać pierwsze ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe (ruchy rąk i nóg) i aktywować mięśnie dna miednicy
  • zmiana pozycji z leżącej na siedzącą powinna nastąpić poprzez leżenie na boku -podczas kaszlu, kichania, śmiechu powinno się lekko skręcić tułów i przytrzymać ranę
  • od początku warto dotykać skórę wokół blizny, a bezpośredni masaż, gdy rana będzie zagojona
  • oprócz mobilizacji można stosować maści, żele czy plastry
  • warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oceni stan blizny, odpowiednio zmobilizuje oraz pokaże jak z nią pracować – dodatkowo wyjaśni na co zwracać uwagę podczas wykonywania codziennych czynności.

Pamiętaj! Bliznę można a nawet trzeba mobilizować nawet gdy minęło kilka czy kilkanaście miesięcy. Praca ze starą blizną będzie trudniejsza, ale nie niemożliwa.