Mięśnie dna miednicy a zła postawa ciała podczas siedzenia. Czy jest jakiś związek?
Większość z nas sporą część dnia spędza w pozycji siedzącej (najczęściej przed komputerem), dlatego bardzo ważne jest by wiedzieć jak prawidłowo siedzieć. Utrwalone błędy wpływają negatywnie na kręgosłup, mięśnie dna miednicy, stopy i kolana.
Dlaczego zła pozycja siedząca może negatywnie wpływać na mięśnie dnia miednicy?
Gdy siedzimy i garbimy się, nasza mednica przysunięta jest do tyłu, a organy wewnętrzne pozostają ściśnięte przez co mocniej obciążają dno miednicy. Skutki takiego niedbałego siedzenia to między innymi wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaparcia, dyskomfort związany z seksem i oczywiście ból kręgosłupa.
Jaka jest więc prawidłowa postawa ciała i jak dobrze siedzieć?
Prawidłowa pozycja to sylwetka wyprostowana, rozluźniona, stabilna, ergonomiczna. W praktyce, aby dobrze siedzieć należy zwrócić uwagę na kilka punktów, a o tym już w kolejnych postach – Jak prawidłowo siedzieć i na co zwrócić uwagę
Dobrze siedzieć - czyli jak?
Prawidłowa pozycja podczas siedzenia to sylwetka możliwie wyprostowana, rozluźniona, wygodna. Broda powinna być ustawiona równolegle do podłogi, barki obniżone i cofnięte, przedramiona podparte i podobnie jak podudzia ustawione równolegle do podłoża. Należy siedzieć na guzach kulszowych, a kolana najlepiej, aby były zgięte pod kątem prostym.
Oprócz utrzymania prawidłowej postawy ciała, ważne jest też przygotowanie miejsca pracy, np. podczas korzystania z komputera:
- regulacje krzesła powinny być dobrane tak, aby kolana i biodra tworzyły kąt około 90° – 110°, a oparcie fotela dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa
- ustawienie klawiatury powinno być takie, aby dawało możliwość oparcia nadgarstków i przedramion na biurku
- ekran monitora powinien znajdować się w odległości ok. 60 cm od oczu, na wprost
Warto dbać o codzienne dobre nawyki i ergonomię pracy, ponieważ to one przyczyniają się do zachowania zdrowia.